Stim cu totii ca studentii fac cele mai tari petreceri, ei vin cu idei, ei reprezinta motorul creativ ..acest lucru il putem observa si prin faptul ca în perioada 4-14 noiembrie are loc UNIFEST, desfășurat concomitent în 18 centre universitare.
Ce se va intampla la Festivalul Unifest 2013
Vor urma zece zile de promovare a culturii prin artă, muzică, sport şi educație nonformală. În acest sens, UNIFEST facilitează accesul liber al studenților la piese de teatru, muzee, concerte, seri de folk şi poezie, oferindu-le 30 000 de bilete gratuite, dar şi training-uri dedicate dezvoltării personale. Uniunea Studenților din România esteo organizație umbrelă, la nivel național, pentru 80 de asociații studențeşti şi de tineret din 17 centre universitare.
Program Unifest pentru sambata 9 si duminica 10 noiembrie
SÂMBĂTĂ – 9 noiembrie 2013
- 09:00-17:00 – Muzeul Național de Istorie al României
- 09:00-17:00 – Muzeul Național al Literaturii Române
- 09:00-17:00 – Muzeul Militar Național “Regele Ferdinand I”
- 10:00 – 18:00 – Muzeul Naţional al Ţăranului Român
- 10:00-18:00 – Muzeul Bucureștiului
- 10:00-17:00 – Muzeul Național “George Enescu”
- 10:00-18:00 – Muzeul Național de Artă al României
- 10:00-16:00 – Training – “Time Management”, Locație: Centrul de Educație Non-Formală, Casa de Cultură a Studenților din București
- 10:00 – 18:00 – UNIFEST SPORTS: Faza locală – Fotbal
- 10:00 – 18:00 – UNIFEST SPORTS: Faza locală – Streetball, Volei
- 11:00 – 19:00 – Muzeul Zambaccian
- 11:00 – 19:00 – Muzeul Theodor Pallady
- 11:00-18:00 – Training – “Public Speaking”, Locație: Sala Bibliotecă, Facultatea de Utilaj(Construcții) București
- 14:00 : « 35 rhums » de Claire Denis (1h40′ ; dramă ; Franța ; Germania ; 2008) (Secțiunea Retrospectivă), Institutul Francez
- 18:00 : « 2 automnes 3 hivers » de Sébastien Betbeder (1h30′ ; comedie ; Franța ; 2013) (Secțiunea Competiție), Institutul Francez
- 19:00 – Teatrul de Operetă – concertul aniversar “Mioara Manea-Arvunescu -25 de ani de carieră”
- 19:00 – Teatrul Notarra – spectacolul “Un pic prea intim”
- 19:00 – Teatrul Notarra – spectacolul “ Variațiuni enigmatice”
- 19:00 – Teatrul Notarra – spectacolul “ Aniversarea”
- 19:00 – Teatrul de Revistă “Constantin Tănase” – spectacolul “ Veselia nu-i în criză”
- 19:00 – Teatrul MIC – spectacolul “Născut iarna”
- 19:00 – Teatrul MIC – spectacolul “ Primăvara d-nei Stone la Roma”
- 19:00 – Teatrul Evreiesc de Stat – spectacolul “Tragedie Dentară”
- 19:00 – Teatrul Bulandra – spectacolul “Oscar și Tanti Roz”
- 19:00 – Teatrul Masca – spectacolul ”Dragostea poartă pâslarii”
DUMINICĂ – 10 noiembrie 2013
- 09:00-17:00 – Muzeul Național de Istorie al României
- 09:00-17:00 – Muzeul Național al Literaturii Române
- 09:00-17:00 – Muzeul Militar Național “Regele Ferdinand I”
- 10:00 – 18:00 – Muzeul Naţional al Ţăranului Român
- 10:00- 18:00 – Muzeul Bucureștiului
- 10:00-17:00 – Muzeul Național “George Enescu”
- 10:00-18:00 – Muzeul Național de Artă al României
- 10:00 – 18:00 – UNIFEST SPORTS: Faza locală – Fotbal
- 10:00 – 15:00 – UNIFEST SPORTS: Faza locală – Streetball, Volei
- 11:00 – 19:00 – Muzeul Zambaccian
- 11:00 – 19:00 – Muzeul Theodor Pallady
- 11:00 – Teatrul Masca – spectacolul “Canarul Albastru”
- 11:00-18:00 – Training – “Public Speaking”, Locație: Sala Bibliotecă, Facultatea de Utilaj (Construcții) București
- 14:00 : « White Material » de Claire Denis (1h42′ ; dramă ; Franța, Camerun ; 2010) (Secțiunea Retrospectivă), Institutul Francez
- 19:00 – MEGA CONCERT – VOLTAJ, Locație: Sala Palatului
- 19:00 – Teatrul de Comedie – spectacolul “Doamne, ce măcel!”
- 19:00 – Teatrul ODEON – spectacolul “CFR. Cometa”
- 19:00 – Teatrul Național București – spectacolul “Micul infern”
- 19:00 – Teatrul Național București – spectacolul “Revizorul”
- 19:00 – Teatrul Național București – spectacolul “Scara pisicii”
- 19:00 – Teatrul de Revistă “Constantin Tănase” – spectacolul “Piei Drace”
- 19:00 – Teatrul MIC – spectacolul “Zelda”
- 19:00 – Teatrul MIC – spectacolul “Spionul balcanic”
- 19:00 – Teatrul Evreiesc de Stat – spectacolul “Blestemul iubirii”
- 19:00 – Teatrul Bulandra – spectacolul “Obiceiuri necurate”
- 19:00 – Teatrul Masca – spectacolul “Una Historia de Tango”
Tot programul si mai multe informatii puteti afla accesand site-ul unifest.ro